تاریخ : 09/ارديبهشت/1396 - 17:04
کد خبر : 7590
سرویس خبری : صفحه اصلی
 

توسعه اخلاق الهی، آرامش بخش جامعه است

حجت الاسلام موسوی فاضل:

توسعه اخلاق الهی، آرامش بخش جامعه است

کارشناس ارشد آسیب های اجتماعی گفت : آرامش جامعه در گرو توسعه اخلاق الهی و پایبندی به اصول و ارزش های متعالی اسلام است.

به گزارش مرکز رسانه ای بیان، حجت   الاسلام و المسلمین «سید ابوالفضل موسوی فاضل» در جمع مسئولان قضایی و اعضای مجمع عالی بسیج حقوقدانان استان یزد، افزود: مومن در جامعه متخلق به شش نوع اخلاق است که همانند پازل تکمیل کننده یک اجتماع آرام ، امن و روبه تعالی است . 
وی از اخلاق خانواده، اخلاق اقتصادی، اخلاق جنسیتی، اخلاق شغلی، اخلاق عبادی و اخلاق اجتماعی به عنوان شش نوع اخلاق و خصوصیت مومن در جامعه یاد و بیان کرد: باید با دوری از نهلیسیم غربی و اومانیسم شرقی ، جامعه را به سمت اخلاق الهی بر گرفته از آموزه های دینی و اسلامی رهنمون کرد . 
وی با اشاره به اخلاق خانواده در اسلام، گفت: رسول خدا(ص) فرمودند «خدا رحمت کند زن و مردی را که در خانه با یکدیگر رفاقت داشته باشند» لذا هنر یک مرد یا زن این نیست که طوری رفتار کند که همسرش به خاطر او در خانه بماند، بلکه هنر زن و مرد این است که طوری باشند که بدون هم  نتوانند زندگی کنند . 
این کارشناس مسائل اجتماعی با بیان این که همسران باید قابلیت   های یکدیگر را بشناسند، گفت: پذیرش دو طرفه بودن حقوق و توجه به نقش همسری، اولین عامل در سلامت روان خانواده است . 
وی تصریح کرد: وجود پدیده   هایی مانند طلاق، خودکشی، افسردگی، اعتیاد الکترونیک و روابط فراخانواده که مربوط به جوامع سکولار می   باشد، در کشور شیعی ایران یک تناقض است . 
حجت الاسلام موسوی فاضل، دانش   زدگی را یکی از معضلات جامعه دانست و گفت: مشکل امروز بشر عقل و جهل است نه دانش و سواد و چه بسا افراد تحصیلکرده   ای هستند که علمشان تحولی در آنان به وجود نمی   آورد . 
حجت   الاسلام موسوی فاضل خراسانی با بیان این که حقوق زن و شوهر دو طرفه است و تفاوت   های آن به خاطر نوع کارآمدیشان است، اظهار کرد: این تفاوت   های متنوع زیباست و فرصت محسوب می   شود . 
این کارشناس مسائل خانواده با بیان این که درک واضح از حقوق متقابل زن و مرد در زندگی مشترک از مهمترین امور در تحکیم و آرام   بخشی به خانواده است، تاکید کرد: پذیرش دو طرفه بودن حقوق و توجه به نقش همسری، اولین عامل در سلامت روان خانواده است و بنابراین همسران صاحب تکالیفی هستند که باید مراعات کنند . 
وی از اخلاق اقتصادی به عنوان یک نوع از اخلاق مهم در زندگی یاد و ابراز کرد: در زندگی مشترک نباید مرد بخیل و زن ولخرج باشد، به اندازه‌ای که بخل، مرد را کوچک می‌کند، بخشندگی شکوه مرد را ظاهر می‌کند و همان اندازه که ولخرجی یک زن، یک روح حقیر را ظاهر می‌کند، بی‌اعتنایی یک زن به ظواهر دنیا، شکوه یک روح فاطمی را به نمایش می‌گذارد . 
این استاد برجسته با بیان این که فلسفه ازدواج فرزندآوری نیست، در تبیین اخلاق جنسیتی افزود : ازدواج در فرهنگ اسلامی عرفان محور، آرامش بخش و درمان کننده ناآرامی‌های روحی است که تکامل انسان را در پی دارد کما اینکه در زندکی انبیاء الهی زندگی مشترک 50 ساله حضرت ابراهیم خلیل با حضرت ساره بدون فرزند به آرامی طی می‌شود و امروز پس از گذشت یک سال از زندگی مشترک زوجین در راهرو های دادگاه دنبال علاج درد‌های خود می‌کردند . 
وی در شرح اخلاق شغلی اظهار کرد: مومن در محل کار خود یک فرد نیست بلکه فراتر از یک فرد بلکه یک جریان زایا، پویا و متهد و متخصص است که به مثابه خیر کثیر، پرکار و پرقدرت مسولیت‌های خود را انجام می‌دهد و با توجه به رزق حلال از رانت‌خواری و ویژه‌خواری چشم‌پوشی می‌کند . 
وی به وجود اخلاق عبادی در مومن اشاره کرد و گفت: در بیان روانشناسی تربیت ۷۵ درصد تربیت فرزند در نظام تربیتی از طریق «مشاهده» و ۲۵ درصد از طریق «تذکر» است و چنانچه فرزند در خانه عبادت عارفانه ببیند، رفاقت و دلبری ببیند به سمت عبادت و رشد تکامل سوق پیدا می‌کند اما اگر در خانه فریاد، عصبانیت و دعوا و درگیری ببیند با هراس و دلهره و ناآرامی‌های روحی رشد می‌کند که بعدها تبعات زیادی را به دنبال دارد . 
حجت الاسلام موسوی فاضل با تاکید بر این که اگر والدین اخلاق خود را متعالی کنند، فرزندان نیز آنان را الگوی خود قرار می   دهند، خاطرنشان کرد: اگر فرزند از پدر و مادری که نماز می   خوانند ظلم و ستم ببیند باورهای توحیدی او متزلزل خواهد شد . 
انتهای پیام/ا.ب

منبع : ایسنا