تاریخ : 11/مهر/1395 - 18:44
کد خبر : 5523
سرویس خبری : صفحه اصلی
 

چرا از اول محرم عزاداری ها شروع می شود، نه از عاشورا؟

پاسخ آیت الله میرباقری:

چرا از اول محرم عزاداری ها شروع می شود، نه از عاشورا؟

علتش این است که این ایام، ایامی است که نسیمی از محرمِ سید الشهدا(ع) به عالم دنیا می وزد. علتش این است که این ایام، ایامی است که امام زمان(عج) عزادار هستند.

مرکز رسانه ای بیان: چرا عزاداری را از اول محرم شروع می کنیم؟ و چه سری است که در دهۀ اول محرم شور و حال معنوی خاصی بر ایام حاکم می شود؟ پاسخ آیت‌الله میرباقری را بخوانید:
«بعضی می‌گویند مجالس عزا را از عاشورا باید شروع کرد در حالی که می‌بینید ایامِ هیجان، همین دهه اول است. علتش این است که این ایام، ایامی است که نسیمی از محرمِ سید الشهدا(ع) به عالم دنیا می وزد. علتش این است که این ایام، ایامی است که امام زمان(عج) عزادار هستند.
طبق روایات وقتی محرم شروع می شد دیگر کسی لبخند بر لبان ائمه(ع) نمی‌دید و روز عاشورا، روز اوج حزن و اندوه آنها بود. با آغاز محرم، دیگر لبخند بر لبان امام زمان(عج) نمی‌آید؛ لذا در این ایام، عالم متحول است و مومنین متحول هستند.
رزق بکاء و زیارت و شفاعت و خونخواهی سیدالشهدا(ع)، رزق برائت از دشمنان ایشان، رزق آمادگی جهت حضور در لشکر امام زمان(ع)، رزق‌هایی هستند که موسم تقسیم‌شان ایام محرم است. در وقت دیگر این روزی‌های الهی به راحتی در دسترس نیستند؛ لذا باید مترصد باشیم رزق‌های مخصوص محرم را از دست ندهیم. اگر این دهه را از دست بدهیم خیلی از رزق ها دیگر تا محرم بعدی در دسترس نخواهند بود». (محرم۱۴۳۵)
انتهای پیام/.


منبع : کانال تلگرامی اوج هنر