امروز : 02 اسفند 1396
زمان نشر
1395/10/21
23:33
سالروز شهادت احمدی روشن گرامی باد!
کد خبر : 7160
یاد و خاطرۀ شهید مصطفی احمدی روشن گرامی باد:

سالروز شهادت احمدی روشن گرامی باد!

مصطفی خط شکن این تحریم ها بود و به هر طریقی که امکان داشت مواد لازم برای تولید و آزمایش های هسته ای را در کشور فراهم می کرد.

مرکز رسانه ای بیان: 21 دی ماه، سالروز شهادت مظلومانه شهید راه علم و بصیرت، و سرباز ولایت، مصطفی احمدی روشن است. ضمن گرامی داشت این روز نگاهی به زندگی این شهید والامقام خواهیم داشت:

1. نگاهی به زندگی شهید راه علم و بصیرت، مصطفی احمدی روشن

شهید مصطفی احمدی روشن در 17 شهریور سال 1358 در روستای سنگستان استان همدان متولد شد. وی دوران کودکی خود را در خانواده ای فقیر گذراند. خانواده وی در محله ای واقع در پشت امامزاده یحیی همدان به نام محوطه آقاجانی بیگ و در خانه ی اجاره ای و قدیمی، با امکاناتی اندک زندگی می کردند. پدر وی راننده مینی بوس بود و در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران سال های بسیاری را به مبارزه با دشمن بعثی پرداخت.

وی تحصیلات خود را در زادگاه خویش آغاز کرد. دوره تحصیلی راهنمایی را با رتبه عالی از مدرسه خیام همدان فارغ التحصیل شد و به دبیرستان ابن سینا رفت. شهید احمدی روشن هشتاد و پنجمین شهید دبیرستان ابن سینای همدان است.

پس از آن نیز در آزمون سراسری سال 77 شرکت کرد و وارد دانشگاه صنعتی شریف تهران شد و سپس در سال 81 از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

وی دانش آموخته رشته مهندسی پلیمر از دانشگاه صنعتی شریف بود. شهید احمدی روشن با سن پایین حدود 32 سال، دارای مقالات متعدد علمی در رشته پلیمر بود.

وی در سال 1380ش و در دوران تحصیل خود در این دانشگاه در پروژه ساخت غشاهای پلیمری برای جدا سازی گازها که برای اولین بار در کشور انجام می شد، همکاری داشت.[1] او همچنین دارای چندین مقاله ISI به زبان های انگلیسی و فارسی بود و در زمان شهادت دانشجوی دکترای دانشگاه صنعتی شریف و از نخبگان این دانشگاه به شمار می رفت که مسئولیت معاونت بازرگانی سایت هسته ای نطنز را نیز به عهده داشت.

به گفته دوستانش وی شخصی ولایتمدار و از شاگردان آیت الله خوشوقت استاد اخلاق تهران بود. شخصی شوخ و باصفا و در عین حال مدیری جدی و قاطع. سرانجام این مرد الهی در 21 دی 1390 پس از خروج از منزل در ساعت ۸:۳۰ صبح توسط یک موتورسیکلت سوار با چسباندن یک بمب مغناطیسی در خیابان گل نبی تهران، میدان کتابی ترور شد. از شهید احمدی روشن یک فرزند به نام «علی» به یادگار مانده است.

2. بازخوانی مراسم تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان برای شهید احمدی روشن

صدیقه سالاریان ، مادر بزرگوار شهید احمدی روشن، در ویژه برنامه "راه روشن" در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان ، بزرگی و جایگاه ایران در خاورمیانه و جهان را نماد خون شهیدان دانست و افزود: ما ایرانیان به بزرگی و جایگاهی در جهان و خاورمیانه رسیده ایم که نماد خون شهیدان بی شماریست.

مذاکرات هسته ای را قبول داریم

وی با اشاره به اینکه ما هم مثل همه ی مردم ، تابع فرمان مقام معظم رهبری هستیم ،افزود: از اینکه آقا فرمودند: "بروید و مذاکره کنید تا حقانیت خود را به دنیا ثابت کنیم" ما هم به تبعیت از این فرمان ، آن را با دل و جان قبول داریم

"شهید احمدی روشن" و شروع فعالیت هسته ای

مادر بزرگوار این شهید والامقام با اشاره به اینکه مصطفی احمدی روشن پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ، وارد سایت نطنز شد،گفت: زمانی که مصطفی وارد این سایت شد ، با تعداد کمی سانتریفیوژ مواجه بود و این مسئله برای او قابل هضم نبود.

سالاریان افزود: مصطفی با این همه مشکل، خودش را آماده این کرد تا جنب و جوشی بزرگ را برای تولید انرژی هسته ای به کار ببرد.

مادر شهید احمدی روشن خاطرنشان کرد: پس از اینکه در فاصله کوتاهی تا 20 فروردین که کمتر از دو ماه به غنی سازی 3 و نیم درصدی دست یافته بودیم ، به گفته بعضی از دوستانش ، وی از نخستین نفراتی بود که حاضر به آزمایش کامل این دستاورد شد.

سالاریان تصریح کرد: پس از آنکه کار سایت نطنز از حالت آزمایشگاهی به صنعتی در آمد ، مصطفی معاون بازرگانی سایت نطنز شد.

مادر این شهید سرافراز با اشاره به تحریم های ظالمانه غرب علیه ایران یادآور شد: فرزندم خط شکن این تحریم ها بود و به هر طریقی که امکان داشت ، مواد لازم برای تولید و آزمایش های هسته ای را در کشور فراهم می کرد.

شهادت "مصطفی احمدی روشن"

مادر این شهید سرافراز با اشاره به اینکه فرزندش زیر بار زور نمی رفت،تصریح کرد: سازمان جاسوسی موساد(اسراییل غاصب) به این نتیجه رسید تا کسانی مانند احمدی روشن زنده باشند، ایران همچنان به آرمان های خود ادامه می دهد و مصطفی را به شهادت رساندند.

باور ندارم که مصطفی زنده نیست.

وی با تأکید بر اینکه باور ندارم ، مصطفی زنده نیست ، یادآور شد: این شهید والامقام با دانشجویان و نخبگان صحبت های زیادی می کرد و هم اکنون افراد دیگری مانند فرزند من هستند که چه تحریم باشیم و چه نباشیم ، هدفشان این است که به تولید انبوه انرژی صلح آمیز هسته ای برسیم.

سالاریان گفت: مصطفی هیچوقت پیش من حرفی ازشهادت نمی زد اما علاقه زیادش به شهادت که در دلش نهفته بود ، در ذهن من این امر را می گذراند و اکنون با دیدن فضیلت و سعادت شهادت ، من هم به شهید شدن مصطفی افتخار می کنم.

در ادامه این مراسم ، روح الله اکبری ، دوست و هم دانشگاهی "شهید مصطفی احمدی روشن" نیز با اشاره به آشنایی خود با این شهید والامقام گفت: من ورودی سال 76 در دانشگاه صنعتی شریف بودم که آشنایی من با "شهید احمدی روشن" در بسیج دانشجویی دانشگاه رخ داد.

وی افزود: از همان روزهای نخست دانشجویی ، مصطفی علاقه ی زیادی به فعالیت های فرهنگی داشت ، بطوریکه همه را به خوبی در کارهای فرهنگی جذب می کرد.

دوست "شهید احمدی روشن" خاطرنشان کرد: این شهید والامقام ابتدا اقدام به راه اندازی کتابخانه و نوارخانه بزرگ دانشگاه کرد و در آنجا از مناجات های شهید چمران،خاطرات همسران شهدای کرمان و ... گرد آوری کرد.

اکبری تصریح کرد: وی با آوردن دستگاه رایانه در مجمع جهانی اهل بیت(ع) شروع به گردآوری مطالبی از مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین و کشورهای مسلمان کرد و آنها را به صورت ایمیل به کشورهای دیگر ارسال می کرد.

"شهید احمدی روشن" روی نیازهای کشورهای اسلامی فکر می کرد.

دوست "شهید احمدی روشن" به تعامل صنعت و دانشگاه اشاره کرد و افزود: ما در کشور دارای رتبه های خوب علمی هستیم اما متأسفانه بستر مناسبی برای ایجاد پژوهش و علم در صنعت فراهم نیست.

وی خاطرنشان کرد: "شهید احمدی روشن" برای حل این مشکل بر روی دغدغه های کشور و نیازهای کشورهای اسلامی فکر می کرد.

اکبری تصریح کرد: این شهید والامقام بر روی مدیریت تکنولوژی هسته ای نیز کار می کرد تا اینکه پس از سال های 83 و 84 به فکر بومی سازی هسته ای و شناخت بیشتر آن برای تولید انرژی صلح آمیز هسته ای افتاد.

در مذاکرات توجه کنیم ، زنجیره سرمایه انسانی و شبکه پیمانکاری ، آسیب نبیند.

دوست "شهید احمدی روشن" یادآور شد: سرانجام "شهید مصطفی احمدی روشن" این بستر را به کمک 8 دانشمند کشور برای کارکرد و بومی سازی این انرژی ایجاد کرد.

وی با اشاره به مذاکرات اخیر هسته ای تأکید کرد: ما باید در مذاکرات توجه مان به این باشد تا ، زنجیره سرمایه انسانی و شبکه پیمانکاری ، ضربه و آسیب نبیند.

در پایان ، پس از قرائت دست نوشته ای از شهید مصطفی احمدی روشن، ضمن تجلیل از مادر شهید احمدی روشن، مادران شهیدان: خسروی، نظری، دادبین، شهیده مرسل پور از شهدای ترور، خواهر شهید باهنر و همسر شهید فولادی تجلیل شدند.
همچنین دانشجویان در این مراسم ، طوماری در اعتراض به اقدام وقیحانه پارلمان اتحادیه اروپا امضاء کردند.

خبرنگار: امیر یزدی زاده

منابع: 1. باشگاه خبرنگاران 2. مهر

انتهای پیام/.


منبع : مرکز رسانه ای بیان


ارسال به:        
ارسال
نظر
نظرات حاوی توهین و هر گونه نصبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
chapta

پایگاه مقام معظم رهبری
پربحث ترین اخبار
پربازدیدترین اخبار
آخرین اخبار
صفحه اصلی
آرشیو
درباره ما
تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز رسانه ای بیان می باشد