امروز : 24 آذر 1396
زمان نشر
1395/10/02
00:36
شما که می‌گویید صدا وسیما مخاطب ندارد پس این همه دست و پا زدن برای چیست؟
کد خبر : 6808
به بهانه هجمه‌ی گسترده حامیان دولت به رسانه ملی:

شما که می‌گویید صدا وسیما مخاطب ندارد پس این همه دست و پا زدن برای چیست؟

رسانه‌های حامی دولت که همواره مدعی هستند صدا وسیما مخاطب ندارد، چطور از کوچکترین انتقادهای این رسانه تا این میزان دست پاچه می‌شوند و شروع به تخریب صدا وسیما می‌کنند!

مرکز رسانه ای بیان: رسانه‌های حامی دولت که همواره مدعی هستند صدا وسیما مخاطب ندارد، چطور از کوچکترین انتقادهای این رسانه تا این میزان دست پاچه می‌شوند و شروع به تخریب صدا وسیما می‌کنند؟!
بررسی رویکرد صدا وسیما در طول چهار سال اخیر نشان می‌دهد این رسانه بیشتر رویه‌ی حمایتی در قبال دولت یازدهم داشته است؛ تا جایی که در جریان مذاکرات هسته‌ای دولت و گروه 1+5، رسانه ملی به حمایت از دولت پرداخت و تا مدت‌ها این رسانه به طور یک طرفه در اختیار حامیان مذاکرات بود. حمایت‌های صدا وسیما از دولت به قدری بود که حتی برخی از دولتی‌ها هم نتوانستند آن را انکار کنند. به طوری که چندی قبل معاون اجرایی رئیس‌جمهور با تقدیر از صدا وسیما بخاطر پوشش فعالیت‌های دولت گفته بود: «وظیفه دارم به عنوان قدرشناسی از حضور پر ثمر آقای دکتر عسکری و نگاه جدیدی که در دوره تصدی وی بر صدا وسیما به دولت شده است تشکر کنم.» وی یکی از نمونه‌های این همکاری را پوشش مناسب سفر رئیس‌جمهوری و هیئت همراه به استان های کشور در قالب کاروان های تدبیر وامید عنوان کرده و گفته بود: «امیدوارم همکاری‌ها و همدلی‌ها میان دولت و رسانه ملی همچنان تقویت شود.»
همچنین چند ماه قبل معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری در نامه‌ای به رئیس سازمان صدا وسیما، از پوشش خبری و اطلاع‌رسانی مناسب سفر رئیس‌جمهور به کشورهای ونزوئلا، کوبا و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل قدردانی کرد: «بدین وسیله از همراهی و مساعدت صمیمانه حضرتعالی و همچنین مدیران محترم آن سازمان در معاونت برون‌مرزی، سیاسی، سیما، صدا و فنی؛ همچنین خبرگزاری صداوسیما و شبکه‌های خبر، یک، پرس‌ تی‌وی، العالم، هیسپان تی‌وی، سحر، جام‌جم و رادیو سراسری در پوشش مناسب اخبار و اطلاع‌رسانی سفر ریاست محترم جمهوری اسلامی به کشورهای ونزوئلا، کوبا و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد قدردانی می‌کنیم. بی‌تردید نگاه حرفه‌ای و معطوف به منافع ملی در عرصه اطلاع‌رسانی و تعامل سازنده رسانه ملی با قوه مجریه و خدمتگزاران مردم در دولت، موجب تقویت امید و انسجام عمومی، ارتقای اعتماد و سرمایه اجتماعی، استحکام هر چه بیشتر ایران اسلامی و همدلی برای تحقق برنامه‌های بلندمدت و منویات رهبر معظم انقلاب خواهد بود.»
با این وجود و علیرغم اذعان برخی از دولت‌مردان نسبت به حمایت رسانه ملی از دولت و پوشش گسترده اخبار و فعالیت‌های قوه مجریه، اما دستور کار ارتش رسانه‌ای حامی دولت، هجمه‌های پی درپی به صدا وسیما بوده است. به طوری که در طول عمر دولت یازدهم شاهد حمله‌های مدام رسانه‌های دولتی به صدا وسیما بوده‌ایم. حمله‌هایی که این روزها و با توجه به انتقاد برخی از برنامه‌های صدا وسیما به عملکرد برخی از اعضای کابینه مانند وزیر بهداشت و طرح تحول نظام سلامت و همچنین عملکرد وزیر راه و حادثه تصادف قطار، بار دیگر شدت گرفته است. این در حالی است که همچنان رویه‌ی کلی صدا وسیما در حمایت از دولت قرار دارد و فقط محدود برنامه‌های این رسانه مانند ثریا رویه‌ی انتقادی دارند. نکته قابل توجه اینکه، انتقادهای هنرمندانه و غیرمستقیم مهران مدیری از قربانی کردن منافع ملی توسط دستگاه دیپلماسی و رویکرد منفعلانه تیم مذاکره کننده، نیز عامل دیگری شده تا ارتش رسانه‌ای دولت، آتش توپخانه خود را به سمت صدا وسیما بگیرد.
رسانه‌های دولتی اهداف خاصی را از این هجمه‌ها دنبال می‌کنند. اول اینکه آن‌ها بدین وسیله به دنبال این هستند تا بر گذاره «نمی‌گذارند دولت کار کند» دامن بزنند و به نوعی برای ناکارآمدی‌ها و بی‌عرضگی‌های بی‌سابقه دولت یازدهم مقصرتراشی کنند. از سوی دیگر این رسانه‌ها به خوبی می‌دانند که دولت یازدهم از نظر عملکردی کارنامه‌ی قابل دفاعی ندارد، لذا به وجود آوردن دشمن فرضی و دامن زدن به بحث‌هایی چون دعوا با صدا وسیما را عاملی می‌دانند که می‌توانند با تمسک به آن، عملکرد دولت را به حاشیه برانند و مسئله کشور را به جای عملکرد دولت این دعواها قرار دهند.
اما سئوال مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که، رسانه‌های حامی دولت که همواره مدعی هستند صدا وسیما مخاطب ندارد و کسی به این رسانه توجهی نمی‌کند؛ چطور از کوچکترین انتقادهای این رسانه  تا این میزان دست پاچه می‌شوند و شروع به تخریب صدا وسیما می‌کنند؟!
حمیدرضا زارع
انتهای پیام/.


منبع : یزد رسا


ارسال به:        
برچسب ها:   
مخاطب    
رسانه    
ارسال
نظر
نظرات حاوی توهین و هر گونه نصبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
chapta

پایگاه مقام معظم رهبری
پربحث ترین اخبار
پربازدیدترین اخبار
آخرین اخبار
صفحه اصلی
آرشیو
درباره ما
تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز رسانه ای بیان می باشد