امروز : 24 آذر 1396
زمان نشر
1395/09/28
02:32
محافظ آرمانی حاتمی کیا را در «یتیم خانۀ ایران» پیدا کردم!
کد خبر : 6747
علی جعفری در کانال تلگرامش دربارۀ یتیم خانۀ ایران نوشت:

محافظ آرمانی حاتمی کیا را در «یتیم خانۀ ایران» پیدا کردم!

«یتیم خانۀ ایران» یکی از فیلم هایی است که بیننده را به فکر فرو می برد. فیلمی خوش ساخت دربارۀ بخشی از تاریخ ایران که تاکنون مسکوت مانده است!

مرکز رسانه ای بیان: «یتیم خانۀ ایران» یکی از فیلم هایی است که بیننده را به فکر فرو می برد. فیلمی خوش ساخت دربارۀ بخشی از تاریخ ایران که تاکنون مسکوت مانده است! یادداشت علی جعفری دربارۀ این فیلم را بخوانید:

یادداشت علی جعفری دربارۀ یتیم خانۀ ایران

امشب توفیق داشتم فیلم فاخر «یتیم خانۀ ایران» را تماشا کنم. این فیلم را به مثابۀ بصیرت بخش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران درک می کنم. اینکه کارگردانی از دل یک تباهی و سیاهی تحمیلی که شاید بدترین موقعیّت ملّت ایران در طول تاریخ حیاتش بوده باشد، حماسه و شکوهی اینچنین الهام بخش و پیش برنده را صورتبندی می کند، یک شاهکار سینمایی تمام عیار است.

از بادیگاردِ حاتمی کیا تا یتیم خانۀ ایرانِ طالبی

فیلم در کشمکش بک گراندی تلخ و تند و تاریک با فورگراندی نورانی و امید آفرین و باشکوه قرار دارد که نهایتا با پیروزی پیش زمینه بر پس زمینه تمام می شود. این نوع روایت پردازی از زندگی و زمانۀ ایران را مقایسه کنید با روایت بادیگاردی ابراهیم حاتمی کیا. در بادیگارد جای بک گراند و فورگراند یتیم خانه جابجا شده است. حاتمی کیا بر عکس طالبی تلاش می کند تا از دل موقعیّت مسلّط و سرحال ایران، ناامیدی و زمینگیری و خستگی را بیرون بکشد.

محافظ آرمانی حاتمی کیا در یتیم خانۀ ایران

قهرمان حاتمی کیا سکانس آخرش را با دلخوری و تردید تمام می کند. او در به رُخ کشیدن خستگی خود و سردی محیط پیرامونش به مخاطب چیزی کم نمی گذارد. اما طالبی ترجیح می دهد تا قهرمان قصّۀ او بجای به «رُخ کشیدن»، در عبوری شکوهمند ازخستگی و سردی و دلخوری «رُخ کند». به نظرم محمدجواد بنکدار یتیم خانۀ ایران بیش از حاج حیدر بادیگارد به «محافظ» آرمانی حاتمی کیا شبیه است.
انتهای پیام/.


منبع : کانال تلگرام علی جعفری jafariali_58


ارسال به:        
ارسال
نظر
نظرات حاوی توهین و هر گونه نصبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
chapta

پایگاه مقام معظم رهبری
پربحث ترین اخبار
پربازدیدترین اخبار
آخرین اخبار
صفحه اصلی
آرشیو
درباره ما
تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز رسانه ای بیان می باشد