امروز : 25 آذر 1396
زمان نشر
1395/09/19
18:35
حوزه انقلابی، نواندیش، برنامه ریز، طراح و خلاق است
کد خبر : 6623
گفتگو با آیت الله اعرافی:

حوزه انقلابی، نواندیش، برنامه ریز، طراح و خلاق است

از یک‌سو ما شاهد رویش‌ها و دستاوردهای خوب هستیم و از سوی دیگر پیچیدگی مسایل جدید و ضعف در برنامه‌ریزی‌های کلان مشهود است.

حوزه علمیه برای حاکمیت بخشیدن به اسلام و برای انفاذ دین در سراسر حیات فردی و اجتماعی بشر باید قیام و اقدام کند و با توجه به موانع فراوان و آسیبهای بیشمار و بلندی مقاصد، راهی جز روشهای انقلابی و بنیادی وجود ندارد.
به گزارش
مرکز رسانه ای بیان آیت الله اعرافی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، به تشریح الزامات و بایسته های حوزه انقلابی و راهکارهای حاکمیت بخشی به اسلام در اقصی نقاط دنیا پرداخته است که در ادامه می آید.
باتوجه به بیانات رهبر معظم‌ انقلاب اسلامی در مورد حوزه انقلابی؛ شاخصه‌های حوزه انقلابی چیست؟
• انقلابی بودن در ذات و هویت حوزه علمیه نهفته است، زیرا موج برآمده از تمدن غرب غیرالهی به جهان در چنبره سیاست‌های استکباری و غیرالهی در تضاد با ایده‌های دینی و قدسی می‌باشد و اندیشه اسلامی و حوزوی، از اساس با این نگاه ناسازگار بوده و درصدد ساختن انسان بر بنیاد ایمان و ارزش‌های الهی است. ‌این‌جاست که طبیعت اندیشه دینی و آموزه‌های حوزه‌ای با این جریان گریزان از خداوند و معنویت سازگاری ندارد و نفوذ این فکر وارداتی را در ابعاد گوناگون زندگی بشر برنمی‌تابد و این فلسفه و نقطه آغاز انقلابی بودن حوزه و راز طلوع خورشید انقلاب از افق حوزه بلندمرتبه قم است. انقلاب اسلامی به‌مثابه یکی از مهم‌ترین تحولات پایان قرن بیستم و آغاز قرن بیست‌ویکم دارای کالبد و جان بوده، کالبد آن انقلاب و قیام، روح و جان اسلام است.
حوزه علمیه برای حاکمیت بخشیدن به اسلام و برای انفاذ دین در سراسر حیات فردی و اجتماعی بشر باید قیام و اقدام کند و با توجه به موانع فراوان و آسیب‌های بی‌شمار و بلندی مقاصد، راهی جز روش‌های انقلابی و بنیادی وجود ندارد.
◦ به نظر شما روحانیت ‌و حوزه‌های‌علمیه در صیانت علمی و عملی از اصول ‌بنیادین ‌انقلاب اسلامی ‌و دستاوردهای ‌نظام ‌اسلامی چه نقشی دارند؟
• نقش حوزه علمیه در این زمینه، ابعاد گوناگون دارد و از جمله آن‌ها این موارد است:
الف. در ساحت علوم و دانش‌ها: در این ساحت انقلابی بودن یعنی شناخت درست واقعیت‌ها و موضوعات و نیازهای نظام و جامعه و جهان معاصر و گسترش مرزهای دانش فقه و کلام و اخلاق و فلسفه و سایر رشته‌ها به‌سوی پاسخ‌گویی به نیازهای نو و تولید نظریه‌های اصیل و مبتنی بر فقه جواهری و روش‌های اصیل اجتهادی و عقلی برای تأمین این نیازها و تأکید بر توجه به همه ابعاد نیازهای بشر و جهان و نظام.
ب. در ساحت بینشی و رویکردی: ویژگی دیگر حوزه ‌انقلابی، برخورداری از نگاه تمدنی و راهبردی و آینده‌نگر و آگاهی به تحولات زمان و شناخت معادلات جهانی و بصیرت عمیق نسبت به مسایل سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و نیز دارای ‌نشاط‌ و سرزندگی ‌اجتماعی و فرهنگی و سیاسی است و همین‌طور دارای رویکرد بین‌المللی و جهانی است.
ج. در ساحت برنامه‌ای: حوزه انقلابی در عین اصالت و عمق و صیانت از سنت‌های دیرپا و هویت پرافتخار، نواندیش و برنامه‌ریز و طراح و خلاق است.
د. در ساحت رفتاری و عملی: افزون بر همه آن‌ها حوزه انقلابی یعنی حوزه‌ای دارای مواضع روشن و روحیه اقدام و عمل، حاضر در صحنه است و هم نظام را حمایت می‌کند و در برابر کجی‌ها و انحرافات، نافذ و متعرض است.
◦ با توجه به سیر تحولات اجتماعی و فرهنگی، جایگاه حوزه‌های علمیه در شناخت و تأثیرگذاری بر جریانات اجتماعی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
• ارزیابی بنده در این زمینه متوسط خوب است؛ از یک‌سو ما شاهد رویش‌ها و دستاوردهای خوب هستیم و از سوی دیگر پیچیدگی مسایل جدید و ضعف در برنامه‌ریزی‌های کلان مشهود است.
◦ ارتباط با مردم و توجه به امور اجتماعی چه تأثیری در هدایت جریانات اجتماعی به‌سوی اهداف جامعه اسلامی دارد؟
• قوام روحانیت به تعامل با مردم و در خدمت جامعه بودن است و جامعه و مردم برای روحانیت چنان آب برای آبزیان و ماهیان است. از ویژگی‌های تاریخی حوزه و روحانیت درآمیختگی با توده‌های مردم بوده است و راز اثرگذاری آن هم به‌شمار می‌رود و این یکی از خصایصی است که باید دقت شود تا در عصر حکومت اسلامی آسیب نبیند و به ضعف نگراید.
◦ با توجه به ابعاد جهانی انقلاب اسلامی ایران و رشد بیداری اسلامی، نقش حوزه‌های علمیه در صدور گفتمان‌های انقلابی و اسلام ناب محمدی‌؟ص؟ را تشریح فرمایید.
• اکنون تولیدات حوزه و نیروهای آن در حصار زبان و ادبیات فارسی و فضای ایران است و برون‌رفت از آن، شرط بین‌المللی شدن و قدرت اثرگذاری بر گفتمان‌های جهانی و مقابله با موج‌‌های معارض اسلام و انقلاب می‌باشد. گرچه گام‌های بلندی برای حل این مشکل برداشته شده است، اما کافی نیست.
انتهای پیام/.


منبع : حوزه نیوز


ارسال به:        
ارسال
نظر
نظرات حاوی توهین و هر گونه نصبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمیشود.
chapta

پایگاه مقام معظم رهبری
پربحث ترین اخبار
پربازدیدترین اخبار
آخرین اخبار
صفحه اصلی
آرشیو
درباره ما
تماس با ما

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز رسانه ای بیان می باشد